Capsule wardrobe - w co wyposażyć swoją szafę

Bardzo często szafy kobiet są zapchane po najwyższe półki a mimo to ich właścicielki mówią, że nie mają co na siebie włożyć. Alternatywą dla tego problemu może być stworzenie szafy kapsułowej czyli takiej, która pomimo minimalistycznej liczby ubrań daje wiele możliwości stworzenia ciekawych kreacji i to nawet aż na 90 dni.

Co to jest szafa kapsułowa?

Capsule wardrobe to szafa dla minimalistki, to zestaw ubrań odpowiednio do siebie dobranych, uniwersalnych, które się wzajemnie uzupełniają. Dobrze dobrana garderoba wraz z dodatkami i butami potrafi dać ogromne możliwości i pomóc stworzyć kreacje na 60, 90 czy nawet na 100 dni. Szafa minimalna ma wiele zalet i daje wiele możliwości.
Przede wszystkim mamy:
– więcej miejsca na półkach, a przez to większy porządek w szafie,
– ubrania, które łatwiej jest ze sobą zestawić, ponieważ jest ich mniej,
– więcej pieniędzy w portfelu, ponieważ nie wydajemy ich na zbędne ubrania,
– podjęte wyzwanie do stworzenia czegoś z niczego i to za małe pieniądze.

Zalety capsule wardrobe

Robiąc zakupy w celu uzupełnienia szafy kapsułowej tracimy mniej czasu i pieniędzy. Aktualne wyprzedaże dają nam możliwość zakupu ubrań markowych i dobrych jakościowo. Idąc na zakupy, od razu wiemy co potrzebujemy kupić i na co mamy zwrócić uwagę. Stworzenie, swojej, własnej szafy kapsułowej to wejście w posiadanie rzeczy lepszych i ładniejszych.
Kupując ubrania potrzebne, tworzymy dookoła siebie przestrzeń uporządkowaną, kreujemy swój własny styl i osiągamy lepszy efekt ubioru na co dzień, od święta i na okazjonalne wyjścia.

Z niewielkiej ilości ubrań – dużo zestawów

Termin szafy kapsułowej powstał w latach 70 tych wieku XX, praktycznie oznacza on zawartość szafy. Jednak zawartość ta jest ściśle określona, ubrania mają określony styl, współgrają ze sobą kolorystycznie i dają możliwość stworzenia wielu kreacji z niewielkiej ilości ubrań.

Co wpływa na zawartość szafy kapsułowej?

Odzież, która wchodzi w skład kapsułowej szafy jest uwarunkowana:
– strefą klimatyczną i porami roku – w Polsce mamy cztery pory roku, dlatego też ubrania musimy mieć przygotowane na 4 sezony,
– czynnościami wykonywanymi każdego dnia – w przypadku gdy pracujemy w miejscu, gdzie obowiązuje określony dress code nasze ubrania będą bardziej służbowe, gdy nasza praca pozwala nam na więcej luzu w ubraniu, ubrania będą bardziej sportowe,
– naszym gustem i naszymi upodobaniami – wybieramy ubrania, w których czujemy się bardzo dobrze i wygodnie.

Czego nie powinno być w szafie minimalnej?

W tego rodzaju szafie powinny być ubrania, które pozwalają nam wychodzić codziennie z domu. Toteż wszelkiego rodzaju piżamy, szlafroki, stroje związane z naszym hobby, uniformy, skarpety, rękawiczki czy stroje na specjalne okazje nie mają prawa wejść w skład capsule wardrobe.

Założenie szafy kapsułowej to głównie szukanie ubrań premium, które najprościej można dostać na aktualnych wyprzedażach. Tego rodzaju szafę można z ogromną łatwością utrzymać w porządku w poszczególne elementy garderoby można co jakiś czas wymieniać.