Jak dbać o brodę

Broda to niezbędny atrybut mężczyzny, który w dzisiejszych czasach chce być trendy – nie wystarczy jej jednak tylko posiadać – broda musi być odpowiednio zapuszczona i zadbana. Jeśli Twój zarost rośnie w niestandardowy sposób, lub nie masz czasu na jego pielęgnację, lepiej z niego zrezygnuj. Lepszy będzie brak brody niż ta, która źle wygląda.

Jakie są podstawowe zasady pielęgnacji brody?

Przede wszystkim, jak w przypadku pielęgnacji włosów na głowie, regularność. Jeśli chcemy mieć zdrowy i zadbany zarost powinniśmy dbać o niego codziennie. Ponieważ codziennie jest on narażony na zanieczyszczenia i niekorzystne warunki atmosferyczne. Rodzaj stosowanych przez nas zabiegów czy środków do pielęgnacji jest zależny od tego, jak bardzo wrażliwa jest nasza broda oraz jakiej jest ona długości. Przy krótkim zaroście możemy postawić na mniej zabiegów, im broda dłuższa tym więcej troski będzie wymagać.

Co zrobić, żeby broda wyglądała dobrze?

Przede wszystkim ją czesać, nawet jeśli jest dosyć krótka. Część mężczyzn o tym zapomina, ale to też są włosy i bez rozczesywania nie będą wyglądały atrakcyjnie. Jeśli chcemy, aby nasza broda była miękka i przyjemna w dotyku po myciu, kąpieli powinniśmy używać olejków i balsamów. Jeśli jesteśmy szczęśliwym posiadaczem dłuższego zarostu, jednak nie do końca układa się on tak jak byśmy chcieli, lub też marzy nam się, żeby broda, lub wąs były ułożone w jakiś wymyślny, efektowny sposób wosk sprawdzi się idealnie.

Jakich szczotek do zarostu używać?

Tak naprawdę takich, które sobie z nim radzą. Tak jak na głowie, tak i na brodzie – każde włosy lubią co innego. Na rynku dostępnych jest mnóstwo grzebieni, szczotek z przeznaczeniem do zarostu – składanych, kieszonkowych, w eleganckich pudełkach. Idealnie sprawdzą się kartacze o dość sztywnym, naturalnym włosiu. Regularne używanie szczotek czy kartaczy sprawia, że broda błyszczy się i lepiej się układa, a martwy naskórek zostaje skutecznie usunięty. Dużą zaletą szczotek czy kartaczy wykonanych z naturalnych materiałów jest to, że łatwo je utrzymać w czystości, wystarczy je przemyć wodą raz na kilka miesięcy – dzięki temu są trwałe i służą przez długi czas.

Jakie kosmetyki do brody będą odpowiednie?

W tym temacie trzeba trochę poeksperymentować. Niezbędne minimum to szampon lub mydło, oraz przynajmniej jedna odżywka, olejek. Broda, tak jak włosy, wymaga specjalistycznej pielęgnacji, najlepiej więc korzystać z produktów dedykowanych do zarostu. Broda umyta płynem do mycia całego ciała nie będzie wyglądała zbyt atrakcyjnie, może być przesuszona i źle się układać. Codzienne zabiegi na brodę należy więc zacząć od umycia jej środkiem do tego przeznaczonym. Następnie należy osuszyć ją delikatnie ręcznikiem, lub pozostawić do wyschnięcia i zastosować olejek, lub odżywkę. Jeśli mamy brodę dłuższą, aby lepiej się układała, niezbędne może być użycie jeszcze balsamu.

Czy wizyty u barbera mają sens?

Jeśli to Twoja pierwsza w życiu broda – zdecydowanie TAK! Pomoże Ci on nadać Twojej brodzie odpowiedni kształt i opowie wszystko o pielęgnacji. Później możesz sobie już radzić sam wspomagając się informacjami, które możesz znaleźć na forach dla brodaczy, lub na filmikach.