obuwie dziecięce

Buty dziecięce, a właściwie ich rozmiar jest bardzo istotny. Jeśli dobierzemy odpowiedni, to stopa dziecka może się zniekształcić, co doprowadzi do niemałych problemów w przyszłości. Obuwie dziecięce nie powinno więc być ani za duże ani za małe. Musimy tego dopilnować, bo stopa dziecka się dopiero rozwija i wyrabiany jest nawyk prawidłowej postawy.

 

Jak dobrać rozmiar butów dziecięcych

Przede wszystkim powinniśmy zmierzyć stopę dziecka. Możemy to bardzo łatwo zrobić przykładając linijkę bądź postawić dziecko na kartce papieru i obrysować stopę naszego dziecka. Ślad powstały na kartce papieru możemy wtedy bardzo łatwo zmierzyć.

Jak już posiadamy odpowiednie wymiary, to możemy skorzystać z tabeli rozmiarów, jaka jest dostępna niemalże w każdym sklepie obuwniczym. To na jej podstawie bez problemu określimy rozmiar na podstawie długości wkładki, czyli inaczej długości stopy dziecka.

 

Dlaczego odpowiednie obuwie dla dziecka jest tak ważne

Dziecięce obuwie, a raczej jego rozmiar jest bardzo istotny, bo stopa dziecka jest jeszcze nieukształtowana. Zły rozmiar może więc spowodować, że stopa się odkształci.

Kolejną kwestią jest fakt, że dziecko dopiero uczy się prawidłowej postawy ciała i zbyt małe lub zbyt duże buty mogą zaburzać prawidłowe stawianie kroków. Stają się one wręcz nienaturalne. Możemy w ten sposób doprowadzić do wad postawy, które bardzo ciężko jest wyleczyć.

Dziecko powinno mieć jednak w obuwiu troszkę luzu, aby nic go nie uwierało. Zazwyczaj sklepy, które sprzedają obuwie dziecięce biorą to pod uwagę już w momencie określania rozmiaru w tabeli.

 

Nie tylko rozmiar jest ważny

Jeśli chodzi o buty dziecięce, to nie tylko długość wkładki jest istotna. Znaczenie mają tutaj także inne kwestie równie ważne. Musimy dobrać buty dla naszego dziecka, które będą wygodne z każdej strony i nie zniechęcą przede wszystkim dziecka, które dopiero uczy się chodzić stawiania pierwszych kroków.

Bardzo małe dzieci nie powiedzą nam, że jest im niewygodnie, Musimy więc sami postarać się, żeby obuwie było jak najlepiej dobrane, bo jeśli coś będzie nie tak, to dziecko nam tego nie powie i może później mieć różne trudności w przyszłości.

 

Inne kryteria wyboru butów dla dzieci

Rodzice najpierw kierują się wyglądem danego obuwia, a jest to błąd. Powinniśmy zatroszczyć się o ważniejsze kwestie. Oczywiście bardzo dobrze, jeśli but odpowiedni będzie nie tylko dobrze dobrany i wygodny, ale też i ładny wizualnie. Musimy znaleźć złoty środek.

Bardzo istotna jest tęgość buta. Dlatego najlepiej jest mierzyć buty dziecka w sklepie na stopie, bo w internecie bardzo ciężko jest to określić. Dzieci szczególnie małe mają bardzo często małe, ale dość szerokie stopy więc „na oko” będzie bardzo trudno wybrać odpowiednie.

Wysokość cholewki to kolejna istotna kwestia i tutaj również najlepiej jest zmierzyć dane obuwie, bo nie jesteśmy w stanie właściwie wzrokowo określić czy but będzie pasował.

Warto jednak się postarać i wybierać tak długo odpowiednie buty aż spełnią dokładnie wszystkie warunki. Jest to bowiem bardzo pomocne nie tylko we właściwym stawianiu kroków, ale także w wyrobieniu prawidłowej postawy ciała dziecka.