Na co zwrócić uwagę kupując zmywarkę

Zakup zmywarki do domu powinien być poprzedzony dobrym rozeznaniem w aktualnych ofertach oraz funkcjach urządzeń, jakie obecnie oferują nam producenci tego rodzaju sprzętu AGD. Zmywarka powinna być dobrze dopasowana do naszych potrzeb oraz możliwości finansowych, dlatego dziś podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu.

 

Pojemność i wielkość zmywarki

 

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, jaka powinna być pożądana pojemność naszej zmywarki. O ile w przypadku lodówek producenci podają pojemność urządzenia w litrach, o tyle w przypadku zmywarek raczej nie stosuje się tej jednostki. Warto wiedzieć, że im większa zmywarka, tym więcej pomieści naczyń. Z reguły do wyboru mamy 3 wielkości urządzeń:

  • Do 45cm szerokości,
  • od 45 do 60cm szerokości,
  • Od 60 do 90 cm szerokości.

W przypadku bardzo licznej rodziny warto zdecydować się na bardziej pojemną zmywarkę, dzięki czemu rzadziej będziemy ją ładować do mycia i tym samym zmniejszymy zużycie prądu i wody.

Dobór szerokości zmywarki będzie również uzależniony od tego, ile miejsca mamy w naszej kuchni. Warto wcześniej zmierzyć przestrzeń dedykowaną pod zmywarkę, aby mieć pewność, że dany wymiar zmieści się w niej bez problemu. Będzie to szczególnie istotne w przypadku wyboru zmywarki do zabudowy, która zwykle musi zmieścić się pomiędzy istniejącymi już sprzętami lub szafkami.

 

Funkcje zmywarki

Kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę przed wyborem konkretnego modelu zmywarki, są jej funkcje, a raczej dostępne programy. Jeśli mamy jakieś szczególne potrzeby wiązane z myciem naczyń, na przykład mamy w domu małe dzieci i potrzebujemy programu do mycia butelek, szukajmy sprzętu, który właśnie taką funkcję oferuje. Jeśli zamierzamy używać zmywarki do mocno zabrudzonych naczyń, upewnijmy się, że sprzęt, który chcemy kupić, posiada taki tryb.

Producenci zmywarek prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych programów mycia, które mają na celu trafić w zmieniające się potrzeby konsumentów. Jednak niektóre z nich mogą okazać się dla nas zupełnie nieprzydatne lub zbędne, a pamiętajmy, że za dodatkowymi funkcjami kryje się również wyższa cena.

 

Klasa energetyczna

Ważną kwestią przy zakupie zmywarki jest jej klasa energetyczna. Tańsze zmywarki są mniej oszczędne, więc przy częstym użytkowaniu zużyją dużo więcej prądu niż urządzenia droższe o wyższej klasie energetycznej. Warto o tym pamiętać i podczas zakupu sugerować się oznaczeniami energetycznymi od A+++ (najbardziej oszczędna) do D (najmniej oszczędna).

 

Cena

Dla wielu osób najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę podczas zakupu zmywarki jest cena. Jednak warto pamiętać o tym, że zmywarka to urządzenie, które ma nam posłużyć przez wiele lat. Jeśli więc znajdziemy sprzęt, który w pełni odpowiada naszym oczekiwaniom, lecz nie mieści się w naszym budżecie domowym, pomocna może być pożyczka na sprzęt AGD, dzięki której uzyskamy brakującą kwotę.

 

Taką pożyczkę szybko spłacimy, nawet w ciągu miesiąca, a zmywarka będzie nam służyć znacznie dłużej.