O tym, że zaczynamy mieć problemy ze słuchem, często dowiadujemy się o najbliższych osób, ponieważ nie tylko mamy problem ze zrozumieniem, co do nas mówią, ale również my sami zaczynamy głośniej mówić. Takie objawy mogą pojawić się w bardzo różnym wieku, dlatego warto o swój słuch zadbać dużo wcześniej, stosując właściwą profilaktykę. Na czym ona polega? 

 

Unikaj hałasu

Jednym z kluczowych nawyków profilaktycznych jest unikanie głośnego hałasu. Możemy mieć z nim do czynienia w bardzo różnych sytuacjach. To nie tylko głośne wydarzenia muzyczne, koncerty czy dyskoteki, ponieważ z nadmiernym hałasem możemy mieć również do czynienia w pracy. Na takie uciążliwości narażeni są między innymi pracownicy duży zakładów produkcyjnych, a nawet nauczyciele. Szczególnie szkodliwe są basy, czyli dźwięki poniżej 100 Hz. Jeśli nie jesteśmy w stanie ich uniknąć, to przynajmniej trzymajmy się z większej odległości od źródła dźwięku, a także używajmy specjalnych słuchawek lub stoperów. Osoby narażone często na taki hałas powinny regularnie wykonywać test słuchu online. 

 

Dbaj o właściwą higienę uszu

Choć powszechnie wiadomo, że do czyszczenia uszu nie należy używać patyczków kosmetycznych, to wciąż bardzo duża grupa ludzi tak robi. Niestety takie zachowanie może prowadzić nie tylko do pogorszenia się słuchu, ale także innych poważnych chorób, które mogą przyczynić się do jego całkowitej utraty. Patyczkiem kosmetycznym przepychamy głębiej znajdującą się w uchu woskowinę, powodując zatory, a ucho traci naturalną zdolność do samooczyszczania się. 

 

Chroń uszy przed zimnem 

Noszenie czapki to nie tylko sposób na uniknięcie szybkiego wyziębnięcia – dzięki niej zabezpieczamy swoje uszy przed poważnymi chorobami, które mogą prowadzić do trwałych ubytków słuchu. Pamiętaj także o tym, że każdą infekcję uszu należy dobrze wyleczyć, ponieważ powikłania mogą być jeszcze bardziej poważne w skutkach. 

 

Regularnie wykonuj badania kontrolne 

Jest to przede wszystkim wskazane dla tych osób, które na co dzień mają do czynienia z nadmiernym hałasem. Swój słych można zbadać nie tylko u lekarza, ale również wykonując na przykład test słuchu online – wszelkie nieprawidłowości powinny być zawsze skonsultowane z lekarzem, ponieważ wczesne wykrycie niewielkiego ubytku znacznie podnosi rokowania do całkowitego wyleczenia. 

 

Zapewniaj sobie przyjemną ciszę i delikatną muzykę 

Na prawidłowe funkcjonowanie narządu słuchu ma wpływ także cisza – warto zapewnić sobie taki luksus w ciągu dnia. Równie korzystne może być także słuchanie delikatnej muzyki o odpowiednim natężeniu i właściwych dźwiękach. Taki charakter terapeutyczny ma między innymi specjalna muzyka relaksacyjna oraz poważna. 

 

Używaj dobrych słuchawek 

Nie da się ukryć, że muzyki często słuchamy w domu czy na ulicy za pomocą słuchawek. Okazuje się, że najlepszym wyborem są słuchawki nauszne, które nie wtłaczają dźwięków bezpośrednio do kanału słuchowego jak douszne, a także izolują nas od hałasów z zewnątrz. Pośrodku znajdują się jeszcze słuchawki dokanałowe, które zapewniają izolację, ale dźwięki kierują wprost do bębenka.