Odświeżamy wygląd salonu na wiosnę

Wiosna to idealny moment na zmianę wystroju pokoju dziennego i pozbycie się wszelkich oznak zimowego marazmu. Reanażacja salonu wcale nie musi wiązać się z dużymi wydatkami – wystarczy kilka zabiegów stylizacyjnych, aby niewielkim kosztem sprawić, że pokój będzie wyglądał jak świeżo spod ręki projektanta!

 

Kosmetyczna zmiana koloru ścian

Jeśli znudził nam się kolor naszych ścian, lecz nie możemy sobie pozwolić na ich generalne malowanie, możemy pomalować na przykład tylko jedną ścianę, nakładając na nią modny, orzeźwiający kolor. Takim malowaniem można zaakcentować konkretną strefę w pomieszczeniu – część jadalną, telewizyjną czy kącik czytelniczy. Taki niewielki akcent kolorystyczny potrafi całkowicie odmienić wygląd pomieszczenia, dodając monotonnym ścianom charakteru i wiosennej świeżości.

Jeśli nie mamy w planach zabawy z malowaniem lub zwyczajnie jest to dla nas zbyt problematyczne zadanie, możemy postawić na udekorowanie ściany naklejką. Innym pomysłem związanym z kosmetyczną zmianą wyglądu ścian jest wytapetowanie jednej z nich. Możemy do tego celu użyć tapety o modnej fakturze imitującej drewno czy beton lub wybrać fototapetę przedstawiającą przyjemny widok. Taka zmiana sprawi, że salon będzie wyglądał zupełnie inaczej i nabierze głębi.

 

Sofa w nowej odsłonie

Zakup nowej sofy to dość spora inwestycja. Jeśli nasz obecny mebel nadaje się jeszcze do użytkowania, lecz jego tapicerka pozostawia wiele do życzenia, możemy stosunkowo niewielkim wydatkiem sprawić, że będzie ona wyglądała jak nowa. Jest na to kilka sposobów. Pierwszym i zarazem najdroższym z nich jest zmiana samej tapicerki. Wówczas możemy pozbyć się wyblakłego, uszkodzonego obicia i uzyskać całkiem nowe w ulubionym kolorze. Koszt wymiany tapicerki na kanapie to ok. 800-900zł, czasami jednak jest to dużo lepsze rozwiązanie niż zakup nowego mebla.

Innym sposobem na odświeżenie wyglądu sofy jest zakup gotowego pokrowca. W sklepach możemy nabyć uniwersalne pokrowce, które pasują na większość standardowych sof. Jeśli jednak nasz model jest dość nietypowy, możemy pokusić się o zamówienie pokrowca na wymiar. W tym przypadku zamkniemy się w kwocie ok. 500zł.

 

Dekoracje wiosenne

Nie ma nic lepszego na dodanie wiosennego klimatu w domu niż naturalne dekoracje. W tej roli doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju zioła w skrzyneczkach na parapecie, które nie dość, że wyglądają ładnie, to jeszcze sprawią, że w mieszkaniu będzie się unosił piękny zapach. Polecamy w szczególności zasadzenie aromatycznej mięty, melisy czy rozmarynu. Oprócz ziół, warto udekorować salon roślinami doniczkowymi. Obecnie modne są kwiaty o dużych, mięsistych liściach, które tworzą swoistą dżunglę w pomieszczeniu.

Prawdziwą wiosnę wpuścimy do pokoju za pomocą ciętych, wiosennych kwiatów, a szczególnie tych, które niezaprzeczalnie kojarzy się z tą porą roku, czyli tulipanów. Świetnie wyglądać będą również kwiaty polne, które stworzą sielankową, domową atmosferę. Wystarczy jeden wazon z kwiatami na stoliku, aby tchnąć w pokój prawdziwy, wiosenny powiew świeżości.

 

Koszt zmiany wyglądu salonu na wiosnę to wydatek rzędu kilkuset złotych. Jednak ta zmiana zadziała korzystnie również na nasze samopoczucie, dodając nam energii i wiosennej motywacji do działania. Jeśli nie mamy odłożonych środków na taką inwestycję, pomocna może być pożyczka 300 euro przez internet. Taką pożyczkę spłacimy w przeciągu miesiąca, a odświeżonym wyglądem naszego salonu będziemy cieszyć się co najmniej przez jeden sezon.