Często słyszymy o tym, że jakość powietrza w pomieszczeniu jest bardzo niska, a zanieczyszczenie powietrza jest naprawdę niebezpieczne. Nawet jeśli mieszkanie jest regularnie sprzątane, szkodliwe substancje nadal się gromadzą. Ale jak w końcu poprawić jakość powietrza w pokoju? Poznajcie sprawdzone sposoby.

1. Rośliny 

Rośliny pełnią funkcję nie tylko dekoracji domowej, ale również oczyszczacza powietrza. Niektóre ich gatunki absorbują toksyczne substancje, wydzielają tlen i zwiększają wilgotność w pokoju. Warto więc zadbać o odpowiednią ilość roślin w mieszkaniu. 

2. Ekologiczne środki czystości 

Zwykłe środki czystości zawierają substancje chemiczne, które są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Dodatkowo, wpływają one negatywnie na nasze środowisko, zwłaszcza na ekosystemy morskie. Dlatego radzimy kupować ekologiczne środki czyszczące, które są przyjazne dla naszego środowiska. W ten sposób będziecie w stanie nie tylko chronić swoje zdrowie, ale również planetę. 

3. Nawilżacz powietrza

Aby utrzymywać komfortowe warunki dla życia, należy regularnie zwiększać wilgotność w pomieszczeniu. Nawilżacz powietrza to przydatne urządzenie, które może poprawić jakość powietrza w mieszkaniu, a także polepszyć stan naszego snu, oddychania i codziennego funkcjonowania. Dodatkowo, nawilżacz powietrza utrzymuje optymalne warunki dla roślin, które, jak wspomnieliśmy wyżej, są nieocenionymi pomocnikami w oczyszczaniu powietrza w pomieszczeniach. Jak wybrać nawilżacz powietrza? Istnieją trzy rodzaje urządzeń: tradycyjne, parowe i ultradźwiękowe – każdy posiada pewne zalety i wady. 

Jak działają tradycyjne nawilżacze? Osadzają one część pyłu w wodzie i w ten sposób oczyszczają powietrze. Tradycyjne nawilżacze pobierają też stosunkowo mało energii elektrycznej. Kluczowe wady tego urządzenia to relatywnie niska wydajność oraz konieczność regularnej wymiany wody. 

Nawilżacze parowe zapewniają nawilżanie powietrza poprzez rozpylanie gorącej wody. Zasada działania tego urządzenia jest dość prosta: wodę podaje się do specjalnego pojemnika. Ten sprzęt jest łatwy w obsłudze i nie wymaga dodatkowego oczyszczania, ale w tym przypadku będziecie musieli zapłacić więcej za energię elektryczną. 

Nawilżacz ultradźwiękowy emituje zimną parę, składającą się z małych cząsteczek wody. Zaletami tego urządzenia są: możliwość automatycznej kontroli parametrów powietrza, niski poziom hałasu i niewielki rozmiar. Proponujemy zwrócić uwagę na nawilżacz Xiaomi, który posiada wszystkie określone cechy. 

4. Wietrzenie pomieszczenia

Skutecznym działaniem, które możecie podjąć w kierunku poprawiania jakości powietrza, jest przewietrzenie pokoju. Otwierajcie okna na co najmniej piętnaście minut codziennie. Jednak wcześniej należy upewnić się, że jakość powietrza na dworze jest zadowalająca albo znajduje się w poziomie dopuszczalnym. 

Oczyszczone i odpowiednio nawilżone powietrze jest niezwykle ważne dla naszego dobrego samopoczucia i normalnego funkcjonowania. Przestrzegajcie tych prostych zasad codziennie i zobaczycie, jak polepsza się stan Waszego zdrowia!