Z całą pewnością można stwierdzić, że pokój noworodka powinien być w odpowiedni sposób urządzony oraz wyposażony, ponieważ może to mieć znaczący wpływ na spełnianie potrzeb dziecka. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać się z podstawowymi zasadami aranżowania dziecięcych pomieszczeń.

 

Kolorystyka

 

Podczas aranżowania pokoju dla noworodka warto przede wszystkim zadbać o odpowiednią kolorystykę tego miejsca. Najlepszym rozwiązaniem będzie pomalowanie ścian na biało lub na pastelowe kolory, które charakteryzują się neutralnością. Będzie to bardzo praktyczny wybór, ponieważ jasne kolory będą stanowiły doskonałe tło dla pozostałych przedmiotów umieszczonych w dziecięcym pokoju. Oprócz tego jasne kolory działają na dziecko wyciszająco oraz uspokajająco, gdy intensywne barwy mogą je w niekorzystny sposób pobudzać oraz wzbudzać niepokój. Jasne ściany łatwiej będzie również w przyszłości przemalować na kolor zgodny z preferencjami dziecka.

 

Łóżeczko i przewijak

 

Wśród najważniejszych mebli w dziecięcym pokoju można przede wszystkim wymienić łóżeczko, ale także przewijak. Łóżeczko najlepiej umieścić przy ścianie, ponieważ dzięki temu dziecko będzie się czuło komfortowo. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany mebel ma regulację poziomu wysokości. Dzięki niej łatwiejsze będzie wkładanie oraz wyjmowanie dziecka z łóżeczka. Oprócz tego warto wyposażyć pokój noworodka również w przewijak, który z całą pewnością ułatwi przewijanie dziecka, a także jego codzienną pielęgnację. Dobrze jest o tym pomyśleć.

 

Miejsce do przechowywania

 

W trakcie urządzania pokoju dla noworodka warto zwrócić uwagę również na odpowiednią ilość wolnego miejsca do przechowywania. Wśród najczęściej wybieranych mebli można wymienić komody. Warto zdecydować się na wybór pojemnego mebla, w którym można będzie bez większych problemów umieścić wszystkie niezbędne przedmioty dziecka. Wśród nich wymienia się zarówno ubranka, jak i pościel, poszewki oraz pampersy. Najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie komody w pobliżu przewijaka, ponieważ dzięki temu codzienna pielęgnacja noworodka będzie ułatwiona.

 

Oświetlenie

 

Kolejnym istotnym aspektem urządzania przestrzeni dla noworodka jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Noworodki nie lubią ostrego oraz zbyt mocnego światła, ponieważ nie mają jeszcze w pełni wykształconego narządu wzroku. Dlatego w pomieszczeniach, w których przebywają małe dzieci, powinno się unikać tego rodzaju oświetlenia. Warto postawić na delikatne źródła światła, które nie będą raziły dziecka. Oprócz tego można zastanowić się również nad montażem rolet, które będą zapobiegały przedostawaniu się nadmiernej ilości światła naturalnego do wnętrza pomieszczenia.

 

Komfort

 

Podczas urządzania pokoju dla noworodka powinno się przede wszystkim zadbać o komfort jego oraz jego rodziców. Dlatego warto wybierać produkty o wysokich parametrach jakościowych, które będą w pełni bezpieczne dla rozwijającego się dziecka. W celu sfinansowania zakupu wyprawki dla noworodka można skorzystać z takiego rozwiązania jak pożyczki ratalne. Na pewno bardzo dobrze się ono sprawdzi w przypadku wielu osób.