buty dziecięce

Co robią dzieci, gdy na dworze same kałuże po deszczu? Na pewno się nie nudzą i nie siedzą w domu, tylko ubierają kalosze i wybierają świetną zabawę na podwórku. Skoki przez kałuże i zabawa w deszczu to doskonała frajda dla dzieci, warto więc zapewnić im właściwe obuwie i pozwolić na odrobinę szaleństwa.

Zobacz, jak wybrać buty dziecięce na deszczową pogodę.

Kalosze idealne, czyli jakie?

W każdym sklepie w dziecięcym obuwiem znajdziemy nawet kilka modeli dziecięcych kaloszy. Wybór jest bardzo szeroki i nie dotyczy on jedynie kolorystyki obuwia, ale również modeli. Możemy znaleźć kalosze krótkie
i wysokie, ocieplane i o różnym kształcie cholewki. Wybór nie jest wcale taki prosty, jak mogłoby się wydawać.

Wybierając kalosze warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

 • właściwe dopasowanie – podstawa to właściwy rozmiar kaloszy, nie mogą być zbyt luźne, by nie zsuwały się ze stopy podczas skoków przez kałuże
  i biegania, zawsze powinny idealnie przylegać do stopy i być bardzo stabilne.
 • ocieplenie – jesienne kalosze zawsze powinny posiadać warstwę ocieplenia, tak by stopa nie zmarzła podczas spacerów. W ocieplanych kaloszach dziecku będzie na pewno cieplej niż w tych zwykłych, bez warstwy ogrzewającej.
 • materiał wykonania – najlepiej, aby był nie tylko odpowiednio gruby, ale też elastyczny, dzięki czemu nie będzie ograniczał ruchów malucha. Kalosze powinny być również lekkie, by nie krępowały ruchów dziecka i zapewniały mu wygodę nawet przy dużej aktywności.
 • wysokość cholewki – powinna sięgać przynajmniej do połowy łydki, co zabezpieczy przed przedostaniem się wilgoci w przypadku bliskiego spotkania
  z kałużą.
 • wkładka – jak w przypadku wszystkich rodzaju dziecięcego obuwia bardzo ważna jest odpowiednia wkładka, skórzana lub ocieplana, zawsze wykonana z naturalnych, oddychających materiałów.
 • jakość – w przypadku kaloszy, zawsze stawiamy na jakość wykonania
  i porządny materiał. Kiepskiej jakości kalosze będą po prostu pękać i nie będą nadawały się do chodzenia, bo zaczną przemakać. Dobra jakość to podstawa, zwłaszcza, że kalosze, gdy już będą za małe, mogą posłużyć młodszemu rodzeństwu. Warto wiec zainwestować w jakość.

Buty na wiosenny i na jesienny deszcz

Pamiętajmy, że jesienią i wczesną wiosną temperatury mogą być nawet bardzo niskie i wówczas trzeba bardziej zadbać o dziecięce stopy, by nie przemarzły. Kalosze na te pory roku powinny być więc właściwie dobrane, a co za tym idzie, powinny posiadać warstwę wewnątrz kalosza, która będzie grzała stopę. Takie ocielenie kalosza jest niezbędne zawsze, gdy za oknem jest chłodno a do tego mokro i deszczowo.

Latem, gdy temperatury są bardzo wysokie, a deszcze, nawet intensywne nie powodują wychłodzenia organizmu, ocieplenie kaloszy nie jest już wcale potrzebne. Wówczas trzeba pamiętać, by wybrać kalosze krótsze i koniecznie ubrać skarpetkę. Stopy latem intensywniej się pocą, a kalosze to niestety nie jest rodzaj obuwia, które zapewnia stopom właściwą wentylację.

Doskonałą alternatywą dla kaloszy latem będą sandały wykonane z wodoodpornego, elastycznego tworzywa. Idealnie sprawdzą się typowe crocsy, którymi woda nie straszna. Są bardzo wygodne, stabilnie trzymają się na nodze, a duży wybór kolorystyczny pozwoli dopasować model do gustu dziecka. Crocsy są bardzo solidnie wykonane, możemy więc mieć pewność, że nie zniszczą się podczas zabawy w kałużach. Plusem jest również fakt, że crocsy ubieramy na bose stopy, ponieważ są to klapki z zapięciem, które umożliwiają stopom wentylację.

Polecamy buty dziecięce w limango

Wiele odsłon kaloszy

Wszyscy znamy tradycyjne kalosze, wykonane z gumy i sięgające do połowy łydki lub do kolan, ale to nie jedyna propozycja butów dziecięcych na deszcz.

Kalosze wcale nie muszą mieć zawsze ten sam wygląd. Styliści proponują nam obuwie na deszcz, które imituje inny rodzaj obuwia. Możemy więc wybrać między innymi kalosze przypominające trampki, glany, botki czy oficerki. Takie obuwie może być zarówno niskie, jak i wysokie, a do tego występuje w wielu różnych modelach i wariantach kolorystycznych.

Do wyboru mamy również bardzo praktyczne kalosze na buty, które występują w formie nakładek i ochraniaczy nakładanych na inne buty. W sposób skuteczny chronią obuwie przed wpływem wody, błota czy soli. Są również bardzo proste w użyciu, wystarczy bowiem taki pokrowiec nałożyć na buty. Wyróżnia się on elastyczną budową, która skutecznie dopasuje się do butów.

Bardzo podobne do kaloszy są również gumofilce. Różnica między nimi polega jednak na tym, że są to kalosze ocieplane, dzięki czemu okażą się przydatne także jesienią a nawet w zimie.

Jak wybrać właściwy rozmiar dziecięcych kaloszy

Wybór odpowiedniego rozmiaru dziecięcych kaloszy jest równie ważny, jak w przypadku innego rodzaju obuwia. W zbyt dużych kaloszach, dziecięce stopy będą niestabilne i chociaż kalosze to z reguły wysokie buty, sięgające ponad kostkę, to chodzenie w za dużych kaloszach jest bardzo niebezpieczne i na pewno również mało komfortowe dla dzieci. Zbyt małe kalosze mogą mocno uciskać stopę oraz palce, co może prowadzić do ich deformacji, wad stóp a to w konsekwencji do koślawego chodzenia. 

Wkładka kaloszy powinna być większa od długości stopy o 8-15 mm, tak by nawet przy chodzeniu, bieganiu i skokach przez kałuże, gdy stopa przemieszcza się do przodu, zachować komfort noszenia. Pamiętajmy, że kalosze nigdy nie zakładamy na bosą stopę, musi znaleźć się więc miejsce na cieńszą skarpetkę wiosną i latem, oraz zdecydowanie grubszą jesienią. 

Odpowiednie kalosze dla dzieci powinny być umiejętnie dobrane nie tylko ze względu na rozmiar, ale też tęgość i kształt stopy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku stopy z wysokim podbiciem, której cechą charakterystyczną jest to, że nie przesuwa się wystarczająco podczas wykonywania kroku. Bardzo ważne więc, by dziecko przymierzyło but przed zakupem i pochodziło w nim kilka minut, by sprawdzić, czy stopie, zwłaszcza z wysokim podbiciem, na pewno jest w nim wygodnie.

Zdrowie dziecięcych stóp a chodzenie w kaloszach

Musimy pamiętać, że w kaloszach nie można chodzić przez cały dzień. To obuwie, które idealnie sprawdzi się podczas deszczowych dni, jednak absolutnie nie można spędzić w nich całego dnia.

Jeśli zakładamy dziecku kalosze do przedszkola, by pokonać w deszczu tą drogę, to pamiętajmy, by zawsze zostawić dziecku buciki na zmianę. Jeśli druga połowa dnia będzie słoneczna, dziecko powinno założyć już inne obuwie, bardziej oddychające i zapewniające wentylację stopom.

Kalosze nie nadają się niestety również na bardzo ciepłe dni. To obuwie, które ubieramy jedynie podczas opadów deszczu i gdy jest mokro, nie zakładamy zabudowanego obuwia, wykonanego z gumy, gdy pogoda tego nie wymaga.

Dziecięce stopy są bardzo delikatne, a skóra stóp bardzo wrażliwa. Nie można dopuścić, by mocno się spociły, bo to mogłoby spowodować grzybicę stóp oraz podrażnienie. Pamiętajmy więc, by kalosze oraz inne obuwie
z nieoddychającej gumy zawsze ubierać na skarpetkę i ściągać od razu, gdy na dworze zrobi się sucho.